3/26/2017
- 22:26
- s.d.n.h.
- No comments
Karcinom gušterače je česta tumorska bolest, koja može biti endokrina i egzokrina. Endokrini karcinomi nastaju iz stanica Langerhansovih otočića i najčešće su smješteni u tijelu ili repu gušterače.
UVOD
Karcinom gušterače je česta tumorska bolest, koja može biti endokrina i egzokrina. Endokrini karcinomi nastaju iz stanica Langerhansovih otočića i najčešće su smješteni u tijelu ili repu gušterače, najčešće proizvode hormone i postižu veličinu i do 10 cm, prije nego što pacijent počne uočavati simptome bolesti.
Endokrini karcinomi su:
Gastrinom (Zollinger-Ellisonov sindrom) – Povećana razina gastrina, najčešće zloćudan.
Inzulinom – Povećana razina inzulina, što dovodi do hipoglikemije
Verner- Morrisonov sindrom – Najčešće je zloćudan, a očituje se jakim proljevima.
Nefunkcijski karcinom – Ne luči hormone, a uočava se najčešće tek prilikom pojave simptoma, kao što je bol u abdomenu i kralježnici, koje uzrokuje tumor velike mase.
Najčešći egzokrini tumor je duktalni adenokarcinom. Duktalni adenokarcinom najčešće se javlja u glavi gušterače i najčešće pogađa muškarce od 50 do 70 godina starosti. Uzroci nastanka ovog karcinoma nisu poznati, ali se kao faktori rizika navode pušenje i kronična upala gušterače.
OČITOVANJE
Simptomi ovise o mjestu razvoja karcinoma, ali kod većine pacijenata simptomi bolesti se javljaju, tek nakon što se bolest proširi na lokalne strukture, a metastaze se prošire na jetru i pluća. Pacijenti se najčešće žale na naglo i neobjašnjivo mršavljenje, smanjenje teka, asteniju, umor, iscrpljenost, opću slabost i bolove u abdomenu koji se vremenom šire i na kralježnicu. Česta je i pojava depresije kod ovih pacijenata.
U slučajevima kada je tumor lokaliziran u glavu gušterače, uočljiva je pojava žutice, povećan žučni mjehur, hepatomegalija (uvećana jetra) i jaka bol u abdomenu. Pacijenti primjećuju kako im je boja urina jako tamna, a stolica bijela ili sivkasta.
DIJAGNOZA
CT (kompjutorska tomografija) je najtočnija metoda za dijagnosticiranje ove bolesti, u većini slučajeva. U slučajevima kada je karcinom metastazirao i nije ga moguće operirati iglom za histološku analizu se provodi uzimanje uzorka tkiva gušterače (perkutana aspiracija), kako bi se analizirao uzorak. Endoskopskim ultrazvukom se otkrivaju tumori koje CT ne može otkriti i oni se najčešće mogu operirati, a na taj način se određuje i stupanj proširenosti tumora. U slučajevima začepljenja žučnih kanala ili metastaza na jetri, laboratorijskim analizama se mogu utvrditi povećane vrijednosti bilirubina i alkalne fosfataze. Kod određenog broja pacijenta moguća je i hiperglikemija.
LIJEČENJE
Djelomično odstranjenje gušterače (parcijalna pankreatektomija), odstranjenje gušterače i dvanaesterca (pankreatikoduodenoktomija), odnosno Whippleov postupak, jedini su načini izlječenja ove bolesti, ali nažalost kod većine pacijenta prognoze nisu najoptimističnije.
Izvor: mojezdravlje.net
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
0 komentari:
Objavi komentar