Jeste li znali da prije menopauze žene imaju znatno manji rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti, no da se ulaskom u menopauzu rizik između muškaraca i žena izjednačuje? Razlog leži u smanjenju odnosno prestanku lučenja ženskih spolnih hormona, poglavito estrogena. Estrogeni su zaslužni za čitav niz fizioloških funkcija u organizmu, a, među ostalim, u suradnji s progesteronom reguliraju menstrualni ciklus i trudnoću. Također, estrogen djeluje povoljno na kardiovaskularni sustav snizujući razinu „lošeg“ LDL kolesterola u krvi te štiti od osteoporoze sprečavajući razgradnju kostiju. Smanjenjem lučenja estrogena smanjuju se svi njegovi pozitivni učinci što dovodi do niza različitih simptoma, među ostali, i povišenog rizika od razvoja kardiovaskularnih oboljenja.
Kao odgovor na povećani rizik od kardiovaskularnih oboljenja u menopauzi iz prirode nam stižu fitoestrogeni. Naime, epidemiološke studije ukazuju na smanjen rizik od kardiovaskularnih bolesti u populaciji s visokim unosom fitoestrogena, osobito izoflavona. Čini se da sličan protektivni učinak fitoestrogeni pružaju i putem dodataka prehrani što potvrđuje i brojne studije. Tako je u časopisu Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology objavljenja studija u kojoj su 80 ispitanika: 46 muškaraca i 34 žena dobi 45 do 75 godina uzimali ili dodatak koji je osiguravao izoflavone iz livadne djeteline ili placebo. Nakon 12 tjedana pokazalo se da su izoflavoni livadne djeteline smanjili krutost arterija. Krutost arterija se, inače, smatra pretkazateljem kardiovaskularnih bolesti - progresija krutosti arterija značajno povisuje rizik od oboljenja.
Slično, studija objavljena u časopisuThe Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism ukazuje na povoljan učinak fitoestrogena iz sjemenki lana. U studiji su žene u postmenopauzi uzimale ili sjemenke lana ili kontrolni pripravak kroz tri mjeseca. Rezultati su pokazali da su sjemenke lane, za razliku od kontrole, smanjile razine ukupnog kolesterola i triglicerida i to zahvaljujući sadržaju lignana – fitoestrogena iz sjemenki lana.
Dosadašnja saznanja nam ukazuju da je unos fitoestrogena putem hrane i/ili dodataka prehrani moćan saveznik ženama protiv brojnih promjena koje prate menopauzu. Stoga, fitoestrogeni u obliku pripravaka mogu poslužiti kao prirodna pomoć protiv tegoba u menopauzi, ali i kao saveznik u smanjenju rizika od razvoja kardiovaskularnih bolesti u tom razdoblju.
Primjer dobre metode za ublažavanje simptoma menopauze je uzimanje femipause dodatka prehrani koji osim fitoestrogena, sadrži i ekstrakt lista livadne djeteline i suhi ekstrakt lupine sjemenki lana, vitamine B – skupine te korijen anđelike i valerijane i melatonin.
Izvori:
- Tandon VR, Mahajan A, Sharma S, Sharma A. Prevalence of cardiovascular risk factors in postmenopausal women: A rural study. J Midlife Health. 2010;1(1):26-9.
- Teede HJ, McGrath BP, DeSilva L, Cehun M, Fassoulakis A, Nestel PJ. Isoflavones reduce arterial stiffness: a placebo-controlled study in men and postmenopausal women. Arterioscler Thromb Vasc Biol. 2003;23(6):1066-71.
- Lucas EA, Wild RD, Hammond LJ, Khalil DA, Juma S, Daggy BP, Stoecker BJ, Arjmandi BH. Flaxseed improves lipid profile without altering biomarkers of bone metabolism in postmenopausal women. J Clin Endocrinol Metab. 2002;87(4):1527-32.
0 komentari:
Objavi komentar