Jedan od čestih simptoma koje čujemo od osobe s problematičnim koljenom je voda u koljenu. Da bi efikasno riješili ovaj problem potrebno je prvo pronaći uzrok. Srećom, dijagnostika je u novije vrijeme uznapredovala te je samim time uspješnost liječenja znatno veća.
Uzrok vode u koljenu
Otok koljena, ali i svih drugih zglobova može nastati kao posljedica dva slučaja.
Prvi je krvni otok, a nastaje poslije distorzija ili trauma poput udaraca u meke ili čvrste strukture zgloba. Pri takvom slijedu događaja može puknuti jedna ili više krvnih žila, nakon čega krv ulazi u zatvoreno područje zgloba.
Kada tlak krvi u zglobu naraste dovoljno, oštećena se krvna žila začepi, te otvor na njoj zaraste, dok krvi u samom zglobu treba više tjedana, pa i mjeseci da se resorbira u potpunosti.
Drugi način nastanka otoka u koljenu jest pojačano lučenje zglobne tekućine u sam zglob. Ono isto tako može biti prouzročeno traumom manjeg obima, pri kojoj meka tkiva reagiraju upalnim procesom zbog kojega se stvara višak tekućine u zglobu.
Osim tako, degenerativne promjene na hrskavici i kostima mogu uzrokovati reaktivni otok u zglobovima, pa tako i koljenu. Upravo te reaktivne otoke i zovemo ”vodom u koljenu”.
Ostali faktori nastanka vode u koljenu
Nastajanje vode u koljenu povezano je s općim stanjem, dnevnim aktivnostima životnim procesima poput:
-Starenja – kako starite vaš organizam počinje sporije raditi, mišići kao i kosti u velikoj mjeri postepeno slabe, nerijetko se javlja artritis koji kao posljedicu ima otečenost koljena, pa tako i drugih zglobova u tijelu.
-Bavljenja sportom – premda je vježbanje i održavanje kondicije vrlo bitno za pravilan rad organizma, bavljenje sportovima poput košarke ili gimnastike može uzrokovati ”iskakanje koljena” ili neke druge ozljede koje kao posljedicu imaju oticanje koljena, pa samim time i rizik od nastajanja ”vode u koljenu”.
-Viškom kilograma – osim što može prouzrokovati kardiovaskularne probleme, višak kilograma problematičan je i zbog učinka mase tijela na kosti i zglobove. Prevelika težina vrši pritisak na zglobove. Pod pritiskom lakše nastaju ozljede, a zglobovi i kosti se pod prevelikom težinom prirodno deformiraju.
Kako prepoznati vodu u koljenu?
Koljena često mogu biti otečena iz drugih razloga, koji ne moraju nužno ukazivati na ”vodu u koljenu”. Neki od znakova koji mogu ukazivati na vodu u koljenu su:
Otečenost koljena – odnosi se na dio koji se nalazi neposredno iznad koljena.
Krutost koljena – zbog oticanja se može javiti nemogućnost savijanja koljena, a u nekim situacijama izrazito jaka bol u koljenu koja onemogućuje ispravljanje noge.
Bol u koljenu – koja može varirati od izrazito jake tinjajuće boli do boli koja se javlja samo kada ”koristite” koljeno (ispravljanje noge, stajanje, hodanje).
Liječenje
Fizioterapija
Ako nalaz ne zahtijeva operativni postupak, započinje se s fizioterapijskom procedurom, koja ima dva svoja dijela, a s kojima se nastupa istovremeno.
Prvi je simptomatsko liječenje i cilj mu je ubrzati resorpciju otoka na dva načina – povećanjem pritiska, te pospješivanjem cirkulacije krvi i limfe u samom zglobu i njegovoj neposrednoj okolini.
U tu svrhu koristimo kako elektroterapiju, tako i laser, ultrazvuk, tople ili toplo-hladne procedure, ali i tzv. presoterapiju. Kao pomoć, može biti poželjno i kratkotrajno nošenje elastičnih zavoja i poveske.
Drugi je funkcionalno liječenje i cilj mu je sanirati mišićno tetivni sustav koji okružuje sam zglob, a izvodi se individualno koncipiranim vježbanjem.
Ono mora osnažiti mišiće, poboljšati fleksibilnost, te ubrzati njihovu reakciju, a sve u cilju smanjivanja opterećenja na već oštećenu hrskavicu u samom zglobu, što ima za posljedicu smanjivanje ili uklanjanje otoka.
Lijekovi i alternativna medicina
Iz svega navedenog jasno je da ”voda u koljenu” nije problem sam po sebi, već pokazatelj da s koljenom nije sve u najboljem stanju. Određivati po veličini samog otoka je li stanje poboljšano ili nije, nije preporučljivo. Kako se u većini slučajeva radi o kroničnim stanjima, koja zahtijevaju trajnu brigu, najbolje je samo liječenje, a naročito dijagnostiku prepustiti stručnjaku, te pratiti njegove savjete.
Ovisno o postavljenoj dijagnozi doktor može prepisati:
-Lijekove protiv boli – kako bi se ublažilo bolno stanje u koljenu dok se bolest ne izliječi.
-Antibiotik – ako su simptomi uzrokovani infekcijom.
-Kortikosteroide – kortikosteroidi su efikasni, ali mogu uzrokovati i ozbiljne nuspojave pa s njima treba biti oprezan.
Ipak postoje neke stvari koje možete učiniti kod kuće i pokušati smanjiti otok koljena ili barem ublažiti bolove:
-Suzdržavajte se od većih fizičkih aktivnosti koje podrazumijevaju pretjerano naprezanje koljena.
-Otok liječite ledom 3 – 4 puta dnevno po 20 minuta (nemojte led stavljati direktno na kožu, nego u krpu ili gazu).
-Kada ležite, stopalo držite na povišenom jastuku (elevacija).
-Koristite kreme ili meleme koji sadrže arniku i gavez.
-Topli oblozi od kamilice također su se pokazali djelotvornima.
-Čarobni grah – recept za prirodno liječenje vode u koljenu
Uzmite šaku običnog graha (Phaseolus vulgaris).
Operite grah, stavite ga u vodu i pričekajte da zavrije na laganoj vatri.
Nakon što voda zavrije, grah kuhajte još 15 minuta.
Potom ga procijedite i pričekajte da se ohladi.
Grah se ne smije u potpunosti ohladiti, ali ne smije biti ni vruć kako se ne biste opekli. Kada ste sigurni da se ohladio toliko da se ne opečete, stavite ga u pamučnu krpu a krpu u vrećicu za zamrzivač (kako se grah ne bi rasipao).
Vrećicu trebate staviti u još jednu krpicu koja će stajati direktno na koljenu. Sve treba dobro povezati kako se oblog preko noći ne bi pomicao. Kako bi metoda bila uspješna potrebno ju je uzastopno ponavljati 40 noći.
Izvor: krenizdravo.rtl.hr