5/28/2017



Lišajevi na koži su možda najčešća gljivična infekcija koja se razvija na gornjem sloju kože. Manifestira se crvenim kružnim osipom. Mogu, ali ne moraju uzrokovati svrbež. Infekcija se često širi izravnim kontaktom „koža na kožu“ sa zaraženom osobom ili pak životinjom.

Za liječenje lišajeva koriste se antifungalni lijekovi. Blagi lišajevi obično reagiraju na te lijekove, dok se kod težih infekcija najčešće koriste i razne tablete koje se uzimaju više tjedana.

Zaraznost i prenošenje lišajeva

Lišaj je zarazna gljivična infekcija uzrokovana plijesni poput parazita koji žive na stanicama na vanjskom sloju kože. Može se prenijeti na sljedeće načine:
  • S čovjeka na čovjeka- širi se izravnim kontaktom sa zaraženom osobom
  • S životinje na čovjeka- pri dodiru sa zaraženom životinjom moguće je da se inficirate (moguće kod pasa, mačaka ali i krava)
  • S kontaminiranog objekta na čovjeka- može se prenijeti putem objekata i površina koje je zaražena osoba ili životinja nedavno dotaknula, ali se prenosi i preko odjeće, ručnika, posteljine, češljeva i dr.
  • S tla na čpvjeka- u rijetkim slučajevima lišajevi se mogu širiti na ljude kontaktom sa zaraženim tlom; infekcija će se najvjerojatnije dogoditi samo nakon duljeg kontakta s vrlo zaraženim tlom

Simptomi lišajeva

Lišajevi se obično u početku manifestiraju kao suha, ljuskasta područja na površini kože, koja mogu biti crvena te svrbe. Oblik zahvaćenog područja jest lagano izbočen, nepravilan, najčešće kružnog, prstenastog oblika, crvane boje; kod nekih se više takvih područja preklapa jedan preko drugog.
Posjetite liječnika ako primjetite osip na koži koji se ne povlači nakon dva tjedna jer će vam možda trebati lijekovi na recept.

Liječenje lišajeva

Infekciju lišejevima je teško spriječti. Gljivice koje uzrokuju lišajeve često se prije udomaće na tijelu prije no to počinju pokazivati prve simptome. Međutim, možete smaniti rzk od zaraze lišajevima poduzimajući sljedeće korake:
  • Educirajte sebe i druge- budite svjesni rizika koje lišajevi donose sa sobom
  • Održavajte higijenu- perite često ruke kako biste izbjegli širenje zaraze; prostore koje koristite sa više osoba održavajte čistima; to je posebno bitno u školama, vrtićima, teretanama, svlačionicama
  • Izbjegavajte pretjerano znojenje
  • Izbjegavajte zaražene životinje- kod inficiranih životinja se najčeće manifestira na način da životinji na jednom dijelu kože nedostaje dlaka ili krzno; u nekim slučajevima, međutim, možda nećete primjetiti nikakve znakove bolesti
  • Nemojte ni s kim dijeliti osobne stvari- to se odnosi na odjeću, ručnike, četke za kosu, ali i za druge osobne stvari



Izvor: krenizdravo.rtl.hr

0 komentari:

Objavi komentar

Ostali članci:

PRATITE NAS NA FACEBOOKU:

PRATITE NAS NA FACEBOOKU:
Kliknite na sliku