Urasla dlaka na preponi nastaje kada dlaka uklonjena britvicom, voskom ili pincetom nastavi rasti ispod kože, odnosno kada ne izbije na njezinu površinu.
Kada imate uraslu dlaku u području prepona, na koži možete primijetiti okrugle kvržice, papule ili gnojne kvržice, pustule. U nekim slučajevima koža oko urasle dlačice može postati tamnija (hiperpigmentacija).
Osim toga, možete osjetiti bol ili svrbež oko dlačice. Urasle stidne dlaka mogu nastati unutarnjoj strani bedara,na stidnim usnama i vagini kod ženaili na mošnjama i penisu kod muškaraca.
Što uzrokuje urastanje dlačica?
Nekima se ovo događa češće nego drugima. Tako ljudi s gustom, kovrčavom kosom češće imaju problema s uraslim dlačicama nego oni s tankom, rijetkom kosom. To se posebno odnosi upravo na stidne dlačice koje su obično grublje od vlasi na drugim dijelovima tijela.
Najčešći uzrok uraslim dlačicama zapravo je njihovo uklanjanje. Što ih više uklanjate, to one više rastu. Većina će rasti normalno, ali nije neuobičajeno da neke nastave rasti pod kožom. Brijanje i depilacija mogu uzrokovati svijanje dlačica koje s površine mogu urasti natrag u kožu.
Kada dlačica nastavi rasti u koži, tijelo je tretira kao strano tijelo. Tada počinju simptomi koji uključuju bol, svrbež, crvenilo ili oticanje.
Kako tretirati urasle dlake na preponama?
Vrlo često one ne zahtijevaju poseban tretman, ali ako ne izbiju na kožu same od sebe, poduzmite sljedeće korake:
- Prestanite uklanjati dlačice s tog područja!
Nemojte se više depilirati, niti brijati na području prepona. Nastavak brijanja dodatno će pogoršati vaše stanje. Grebanje ili kopanje po urasloj dlakisamo će pojačati već neugodne simptome. Osim toga, ono može dovesti do kožne infekcijeili ostaviti ožiljak.
- Stavite tople obloge na prepone.
Osim toplih obloga, možete isprobati i trljanje kružnim pokretima na koži prepona mokrim ručnicima ili mekim četkicama za zube.
- Nježno izvucite dlačicu iz kože nakon što izbije na površinu.
Učinite to pomoću sterilne pincete ili igle. Pričekajte dok svi simptomi nestanu kako se urasla dlaka ne bi ponovila na istom mjestu. Također, nemojte kopati po kvržici. Infekcija na području prepona može vam uzrokovati veće probleme nego urasla dlaka.
- Uklonite mrtve stanice kože.
Nježno operite i oribajte kožu oko urasle dlake. To će pomoći da dlačica lakše izbije na površinu kože. Ako vam obično pranje ne pomogne, vaš vam liječnik može propisati lijek koji potiče mrtve stanice kože da se brže oljušte.
- Koristite anti-upalne kreme!
Ako vam je koža zbog urasle stidne dlake jako crvena i natečena, koristite kreme na bazi steroida koje pomažu da se smanji oticanje i iritacija toga dijela kože.
- Koristite retinoide.
Retinoidi mogu ubrzati uklanjanje mrtvih stanica kože. Osim toga, mogu pomoći i u uklanjanju tamnih mrlja na koži koje nastaju zbog urasle dlačice. Upozorenje: Nemojte koristiti nikakve proizvode s retinoidima ako ste trudni. Ovaj lijek je opasan za bebe i može uzrokovati urođene mane.
Što činiti u slučaju infekcije?
Ako se urasla dlačica inficira, kvržice mogu postati vrlo bolne i ispuniti se gnojem. U tom slučaju trebali biste posjetiti liječnika. On vam može preporučiti antibiotsku mast, ali ako je infekcija već uznapredovala, vjerojatno ćete morali oralno uzimati antibiotike.
Kako spriječiti urastanje dlačica?
Imajte na umu da su urasle dlake nešto češće u trudnoći ili za vrijeme mjesečnice, kada se pojačano luče određeni spolni hormoni. Tada je posebno važna vaša intimna higijena. Nekoliko stvari treba zapamtiti kada je riječ o uklanjanju neželjenih dlačica.
- Nemojte povlačiti kožu prema gore dok se brijete. To kožu čini napetom i tako ju je lakše obrijati, ali to također može uzrokovati urastanje dlačica.
- Uvijek koristite nove i oštre britvice pri brijanju.
- Dlačice uklanjajte u smjeru u kojem rastu, a prije toga područje koje brijete obavezno operite toplom vodom.
- Nikada se nemojte brijati bez gelova za brijanje i drugih krema koje čine kožu mekom i olakšavaju cijeli postupak.
Kožu čistite salicilnom ili glikolnom kiselinom. Ovi će vam proizvodi pomoći da održite folikule dlaka otvorenima kako vlasi ne bi ponovno urasle u kožu. No nemojte koristiti ove proizvode ako već imate uraslu dlaku, jer mogu dodatno iritirati oštećeno područje.
Koristite benzoil peroksid gel. Možete ga kupiti u ljekarni. On može osušiti zahvaćeno područje i smanjiti crvenilo oko urasle dlake. Hidratizacija kože vam također može pomoći da brže uklonite mrtve stanice kože koje mogu začepiti folikule dlačica.
Šećer je prirodni eksfolijator. Pomiješajte ga s maslinovim uljem ili medomkako bi hidratizirali kožu i uništili bakterije na njoj. Smjesu nanesite kružnim pokretima, a zatim isperite toplom vodom.
Soda bikarbona također pomaže u uklanjanju mrtvih stanica kože i reduciranju upala na koži. Pomiješajte jednu žlicu sode s jednom šalicom vode. Na kožu nanesite pamučnom vaticom, a uklonite hladnom vodom.
Ulje čajevca uništava bakterije i smanjuje oticanje. Ponekad se koristi za liječenje akni, ali možete ga koristiti i u ovom slučaju. Pomiješajte ulje s vodom da bi ga razrijedili i nanesite ga na kožu pomoću pamučne vatice.
Ciste oko uraslih dlaka
Oko folikula uraslih dlačica mogu se razviti i ciste. Urasle se dlake lako pretvaraju u ciste ili uzrokuju infekcije na folikuli. One su na samom početku sličnije prištićima u području prepona, nego urasloj dlačici.
Ako tretmani za uraslu dlaku ne djeluju na vašu kvržicu, možda je riječ o cisti, genitalnom herpesu ili genitalnim bradavicama. Još savjeta o uklanjanju uraslih dlačica na drugim dijelovima tijela pročitajte u članku na poveznici.
Izvor: krenizdravo.rtl.hr